
Hoe werkt de voorlopige aanslag inkomstenbelasting?
De Belastingdienst stuurt vanaf december 2019 voorlopige aanslagen inkomstenbelasting over 2020. Voor de voorlopige aanslagen gaat de Belastingdienst uit van gegevens die bij hen bekend zijn. Maar misschien is jouw situatie intussen veranderd. Daarom is het slim om na te gaan of de voorlopige aanslag wel klopt. Hieronder lees je wanneer je welke aanslag kunt verwachten en wat je het beste kunt doen als er iets niet klopt. Ook zie je hoe je zelf een voorlopige aanslag kunt aanvragen.
Je krijgt geld terug van de Belastingdienst
Dat kan het geval zijn als je bijvoorbeeld in loondienst werkt en je hypotheekrente, zorgkosten of andere aftrekbare uitgaven betaalt. De Belastingdienst maakt dan elke maand geld over naar je rekening. Deze aanslag ontvang je in de tweede helft van december.
Je moet geld betalen aan de Belastingdienst
Je moet belasting bijbetalen als je bijvoorbeeld ondernemer bent, of vermogen hebt waarover je belasting moet betalen. Op de voorlopige aanslag staat het bedrag dat je moet betalen. Deze aanslag kun je in de tweede helft van januari verwachten.
Aanpassen of aanvragen van de voorlopige aanslag
Heb je geen voorlopige aanslag ontvangen, terwijl je vermoedt dat je in 2020 inkomstenbelasting moet bijbetalen? Of klopt het bedrag niet? Dan kun je het volgende doen.
Verandert je situatie (weer) in de loop van 2020? Pas dan je voorlopige aanslag direct aan.
Hoe zit het met de definitieve aanslag 2019?
De Belastingdienst houdt het volgende schema aan bij het opleggen van de definitieve aanslag inkomstenbelasting 2019:
- Aangifte opgestuurd voor 1 april 2020? Definitieve aanslag volgt voor 1 juli 2020.
- Aangifte opgestuurd voor 1 mei 2020? Definitieve aanslag volgt zeer waarschijnlijk ook voor 1 juli 2020.
- Doe je aangifte in mei of juni 2020? Dan kun je de definitieve aanslag in december 2020verwachten.
Verwarrend al die aanslagen
We kunnen ons goed voorstellen dat het wat verwarrend is met al die aanslagen. Soms is je aangifte inkomstenbelasting over 2019 nog niet eens nagekeken door de Belastingdienst of je krijgt al te maken met de voorlopige aanslag over 2020.